DETALJNA UPUTSTVA O NEOPHODNOJ I
PRAVILNOJ NEZI I HIGIJENI KOŽE PRE I POSLE TETOVIRANJA
TATTOO
Ukoliko se ne pridržavate svih saveta iz ovog uputstva moguće su komplikacije
Da bi Vaša tetovaža pravilno zarasla i izgledala koloritski intenzivno, izuzetno je bitna nega prvih sedam dana nakon tetovira – nja. Blagu antibiotik mast enbecin i sterilnu gazu koju smo Vam stavili nakon tetoviranja ne dirajte tokom prve noći. Ujutru, uz pomoć tople vode (pri tuširanju), gazu obazrivo ukloniti, bez grubih cimanja (prethodno pažljivo odlepite flastere). Tetovažu lagano i redovno prati, antibakterijskim sapunom i toplom vodom, brisati tapkanjem čistim ubrusima (nikako grubim trljanjem). Odmah nakon kupanja i sušenja, mazati sa PANTENOLOM mast (ne gel, ne kremu). 5-7 dana je neophodno da tetovaža bude uvek masna. Mazati manjim količinama, ali učestalo.Pantenol mast daje tetovaži neophodnu masnoću koja je potrebna za održavanje elastičnosti kraste. Krasta, tj.masna naslaga preko tetovaže je mešavina limfnog sekreta, plazme i površinskih pigmenata. Sasušivanje je loše za tetovažu jer ubrzava otpadanje kraste, a prevremeno odbacivanje kraste rezultuje slabilim intenzitetom boje na tom delu tattoa. Dakle, ŠTO LIMFNA NASLAGA DUŽE OSTANE NA TETOVAŽI, TO ĆE MOTIV BITI INTENZIVNIJI I BOLJE OBOJEN.
Nemojte mazati Pantenolom oko tetovaže da ne biste prezasitili neistetoviranu kožu (prezasićena neistetovirana koža, može se neprijatno osuti). Proces u kojem krasta sazreva i sama otpada izaziva svrab. Takođe, svrab se oseća i u narednim danima dok koža ne ojača. Otpadanje često izgleda čudno, kao da Vam se skida tetovaža, pošto sitne ljuspice imaju tamnu boju. Nalazićete ih na garderobi i posteljini. Nemojte potpomagati otpadanje zaostalih delova kraste, već pustite da sazri i otpadne sama. Nakon otpadanja kompletne limfne kraste, koristite hranljivu kremu ili mleko za telo na koje ste navikli. Misleći na vreme o svojoj koži, pogotovu na kojoj se nalazi tattoo, produžavate vek lepoti Vaše tetovaže. Ako ste bahati prema koži, ako je ne mažete, sasušujete, ljuštite, tetovažu ćete morati često obnavljati. Prvih sedam dana štitite tetovažu od izvora prljavštine, pošto ranu možete zaraziti bakterijama i dovesti do upalnog procesa.
Redovno se tuširajte sa antibakterijskim sapunom niske PH vrendnosti (posebno obratite pažnju ukoliko se tetovaža nalazi na nozi ili šaci, jer će lako pokupiti prljavštinu, pa je neophodno da je operete svaki put kada se vratite sa ulice). Ranu nemojte pipati prljavim rukama, izbegavajte bazene ili javne vode, nečistu garderobu, itd. Takođe je zaštitite od bilo kakvog trenja i ozleda kao i grube i neudobne gardarobe. Zimi zaštitite novu tetovažu od smrzavanja, pogotovo ako je na ekstremitetima ili vratu. Nikako nemojte stavljati foliju ili bilo koje sintetičke materijale i flastere, tetovaža mora da diše. Takođe, tetovaže na prstima i zglobovima ne pokrivajte satovima ili nakitom. Nemojte mazati neproverenim kremama i proverite rok trajanja jekoderma. Nemojte koristiti vazelin (ispod njega koža ne diše). Ako izlazite na sunce u prva dva meseca nakon tetoviranja, štitite Vašu tetovažu čak i u hladu i namažite je kremom sa UV zaštitnim faktorom preko 30 (sun block).
Solarijum izbegavajte. Tribale i veću obojenost radova morate uredno i uporno mazati 7-10 dana. Takvi radovi su skloni sušenju i pucanju kraste. Ako to dozvolite, Vaš nemar će biti vidljiv na tetovaži, obojenost će biti znatno lošija i intenzitet slabiji. Ukoliko Vam koža oko tetovaže otekne i bude bolna na dodir, nemojte se brinuti, jer je razlog za to mišićno tkivo ispod kože koje je zbog vibracije mašinice reagovalo (dešava se na ekstremite – tima zbog loše cirkulacije). To će proći u roku od 7 dana. Ukoliko ne budete čuvali tetovažu prvih 7 dana od izvora prljavštine i zaraze, može doći do infekcije koju morate negovati na drugačiji način. U tom slučaju dođite što pre na pregled kako bismo Vam odredili negu za novonastalu situaciju. Tako inficirane tetovaže koje su morale biti antibiotski tretirane su vrlo svetle kada se sve stabilizuje, pa ih je neophodno dorađivati. Ukoliko preterujete sa mazanjem ili ako Pantenol nije svež može doći do osipa koji se manifestuje u vidu bele gnojne flekice. Prestanite u tom…
Prestanite u tom slučaju sa mazanjem i posavetujte se sa majstorom oko dalje nege. Osip će se povući vremenom. Tetovaža na šakama, potkolenici ili stopalu je posebno osetljiva i često su potrebne dorade ukoliko higijena prvih sedam dana nije savršena. Ako se tetovira dehidrirana i osunčana koža postoji realna mogućnost da tetovaža neće imati maksimalan intenzitet i željenu obojenost. Takođe, ako sunčate kožu posle dva meseca, tetovaža neće izgledati intenzivno i kontrastno (čak i boje na tetovaži se mogu promeniti) iako je odlično izgledala na Vašoj neosunčnoj koži Trajnost inteziteta tetovaže zavisi od redovnog negovanja tetovaže adekvatnim kremama, izbegavanjem trenja ili oštećenja kože, brijanja, depilacije i izbegavanje direktnog uticaja sunca pogotovo presunčavanja ili solarijuma. Pri ugovaranju tetovaže ukoliko imate osunčanu kožu računajte na to da majstor posebno pristupa takvoj koži (možda će Vam na prvi pogled intenzitet boje biti svetliji od očekivanog, međutim, kada koža izbledi tetovaža će više doći do izražaja). Imajte u vidu da se boje za tetoviranje stalno usavršavaju, te su novije boje intenzivnije. Zbog svega navedenog imajte u vidu da ćete u budućnosti (za koju deceniju) verovatno poželeti i da obnovite Vašu staru tetovažu. Dođite ili se javite u roku od mesec dana, na obaveznu kontrolu, posebno ukoliko je potrebna dorada tetovaže. Tom prilikom obavezno ponesite priznanicu. Ukoliko niste u mogućnosti da dođete ili pozovete, obavezno pošaljite fotografiju tetovaže na e-mail centar@sindjel.com u istom roku.
Trebalo bi da imate u vidu sledeće činjenice:
- Svaki organizam ima drugačiju reakciju na tetovažu i različit prag tolerancije na bol.
- Kod tetovaže crvena, svetlo siva i bela boja imaju skolonost ka alergijama kože.
- Tetovaže koje nemaju obrub (nisu oivičene crnom bojom) se razlivaju zbog masnoće boja tako da ne mogu biti precizne kao one sa obrubom, već stvaraju senku oko same tetovaže.
- Bela boja na tetovaži nikada nije snežno bela i prelazi u boju slonove kosti ili žutu, u zavisnosti od pigmenta kože osobe koje se tetovira. Bela boja samo izbeljuje kožu i iz tog razloga se preporučuje da se koristi samo za efekat odsjaja, ne i za punjenje većih površina.
- Prilikom tetoviranja lica i obrva osoba koja se tetovira dužna je doneti uzorak u odnosu na koji će se odrediti boja tetovaže i svesna i saglasna je da je potpuna simetrija na licu gotovo nemoguća.
- Tetovaže menjaju oblik, boje se razlivaju i postaju svetlije usled širenja i skupljanja kože, trudnoće, starenja, vršenja hiruških intervencija, upalnih procesa, ukoliko osoba ne hrani kožu redovnim mazanjem, ukoliko je tetovaža izložena preteranom izlaganju suncu, depilaciji i dr.
- Intenzitet tetovaže, kao i njen kvalitet zavise od mesta tetovaže. Mesta kao što su stopala, šake, predeo zgloba na ruci i nozi, laktovi, unutrašnji deo usne i ušna školjka ne mogu biti jednakog intenziteta kao tetovaže na vitalnoj koži.
PRIVREMENI TATTOO
Privremena tetovaža je odlična alternativa za ljude koji nisu sigurni da li žele da budu trajno istetovirani ili nisu sigurni da li žele trajno nositi određeni motiv. Privremeno tetoviranje pruža manji izbor palete kolora i slabiji intenzitet u odnosu na trajno tetovira – nje. Svetlije boje nestaju prve, dok crna boja nestaje poslednja. Privremene boje, za razliku od trajnih, imaju u svom sastavu etarska ulja koja utiču na to da organizam godinama postepeno apsorbuje pigment. Nestajanje je individualno i zavisi od izbora boja i mesta tetoviranja. Imajte u vidu da se konture tetovaže uvek rade crnom bojom i samim tim će konture trajati najduže. U dugogodišnjoj praksi Centra pokazalo se da se ne može za svakoga tačno utvrditi kada će početi nestajanje i koliko će dugo proći dok ne nestane kompletna tetovaža. Preporučujemo da pogledate katalog fotografija naših privremenih tetovaža gde je zabeležen početni izgled privremenog tattoo-a i izgled nakon par godina i ukoliko Vam se svidi, privremena tetovaža je pravi izbor za Vas.
Kada Vaša privremena tetovaža počne nestajati, a Vi ne želite sačekati njen potpuni nestanak, možete se preko nje ponovo privremeno ili trajno istetovirati. Ukoliko ponovite privremeno tetoviranje preko već postojeće tetovaže, trajnost tattoo-a je značajno produžena (vrlo verovatno kao trajno). Svetlije boje blede ranije, dok crna počinje da se povlači od 2-3 godine i nestaje dosta dugo, čak i do 12 godina (što je opet individualno). Mešanjem boja dobijaju se nijanse kod kojih postoji mogućnost povlačenja neke od boja ranije i na taj način ostane na koži boja koja tu nije predviđena. Postoji mogućnost da jednu nijansu boje koža brzo absorbuje, dok druga nijansa iste boje stoji na koži znatno duže. Kada privremena tetovaža počne da bledi ona nestaje tako što se prvo povlači punjeni deo, a potom konture. Postoji verovatnoća da na mestu gde je bila privremena tetovaža ostane trajno depigmen – tisana koža ili ožiljak.
Da bi Vaša tetovaža pravilno zarasla i izgledala koloritski najintenzivnije moguće, u početnom periodu je izuzetno bitna Vaša nega, naročito prvih sedam dana nakon tetoviranja. Blagu antibiotik-mast Enbecin i sterilnu gazu koju smo Vam stavili nakon tetoviranja ne dirajte tokom prve noći. Ujutro, uz pomoć tople vode (pri tuširanju), gazu obazrivo ukloniti, bez grubih cimanja (prethodno pažljivo odlepite flastere). Tetovažu redovno prati antibakterijskim sapunom i toplom vodom, brisati tapkanjem čistim ubrusima (nikako grubim trljanjem). Odmah nakon kupanja i sušenja, mazati sa PANTENOLOM mast (ne gel, ne kremu). 5-7 dana je neophodno da tetovaža bude uvek masna. Mazati u malim količinama, ali učestalo. Pantenol mast daje tetovaži neophodnu masnoću koja je potrebna za održavanje elastočnosti kraste. Krasta, tj.masna naslaga preko tetovaže je mešavina limfnog sekreta, plazme i površinskih pigmenata. Sasušivanje je loše za tetovažu jer ubrzava otpadanje kraste, a prevremeno odbacivanje kraste rezultuje slabilim intenzitetom boje na tom delu tattoo-a. Dakle, ŠTO LIMFNA NASLAGA DUŽE OSTANE NA TETOVAŽI, TO ĆE MOTIV BITI INTENZIVNIJI I BOLJE OBOJEN.
Nemojte mazati Pantenolom oko tetovaže da ne biste prezasitili neistetoviranu kožu (prezasićena neistetovirana koža, može se neprijatno osuti). Proces u kojem krasta sazreva i sama otpada izaziva svrab. Takođe, svrab se oseća i u narednim danima dok koža ne ojača. Otpadanje često izgleda čudno, kao da Vam se skida tetovaža, pošto sitne ljuspice imaju tamnu boju. Nalazićete ih na garderobi, posteljini… Nemojte potpomagati odpadanje zaostalih delova kraste, već neka sazri i otpadne sama. Nakon otpadanja kompletne limfne kraste, koristite hranljivu kremu ili mleko za telo, na koju ste navikli. Prvih sedam dana štitite tetovažu od izvora prljavštine, pošto ranu možete zaraziti bakterijama i dovesti do upalnog procesa. Redovno se tuširajte sa antibakterijskim sapunom, niske PH vrendnosti (posebno obratite pažnju ukoliko se tetovaža nalazi na nozi ili šaci jer lako će pokupiti prljavštinu sa ulice, neophodno je da je operete svaki put kada se vratite sa ulice). Ranu nemojte pipati prljavim rukama, izbegavajte bazene ili javne vode, nečistu garderobu, itd. Takođe je štitite od bilo kakvog trenja i ozleda kao i grube i neudobne gardarobe. Zimi zaštitite novu tetovažu od smrzavanja, pogotovo ako je na ekstremitetima ili vratu. Nikako nemojte stavljati foliju ili bilo koje sintetičke materijale i flastere, tetovaža mora da diše. Takođe, tetovaže na prstima i zglobovima ne pokrivajte satovima ili nakitom. Nemojte mazati neproverenim kremama i proverite rok trajanja jekoderma. Nemojte koristiti vazelin (ispod njega koža ne diše). Dva meseca nakon tetoviranja, ako izlazite na sunce, štitite Vašu tetovažu čak i u hladu i namažite je kremom sa UV zaštitnim faktorom preko 30 (sun block). Solarijum izbegavajte. Tribale i veću obojenost radova morate uredno i uporno mazati 7-10 dana.
Takvi radovi su skloni sušenju i pucanju kraste. Ako to dozvolite, Vaš nemar će biti vidljiv na tetovaži, obojenost će biti znatno lošija i intenzitet slabiji. Ukoliko Vam koža oko tetovaže otekne i bude bolna na dodir, nemojte se brinuti, jer je razlog za to mišićno tkivo ispod kože koje je zbog vibracije mašinice reagovalo (dešava se na ekstremitetima zbog loše cirkulacije). To će proći u roku od 7 dana. Dođite ili se javite u roku od mesec dana na kontrolu pogotovo ukoliko je potrebna dorada tetovaže. Toliko traje garancija. Ukoliko ne budete čuvali tetovažu prvih 7 dana od izvora bakterija ili prljavštine, može doći do infekcije koju morate negovati na drugačiji način. Dođite što pre na pregled u centar kako bi smo Vam objasnili negu za novonastalu situaciju. Tako inficirane tetovaže koje su morale biti antibiotski tretirane su vrlo svetle kada se sve stabilizuje pa ih je neophodno dorađivati što nije preporučljivo za privremene tetovaže, jer se tako produžuje period nestajanja.
Zbog toga se preporučuje što bolja nega, kako ne biste morali dorađivati tetovažu. Ukoliko preterujete sa mazanjem ili ako Pantenol nije svež može doći do osipa koji se manifestuje kao bele gnojne flekice. Prestanite onda sa mazanjem i posavetujte se sa majstrom oko dalje nege. Osip će se povući vremenom. Ako se tetovira dehidrirana i osunčana koža postoji realna mogućnost da tetovaža neće imati maksimalan intenzitet. Pri ugovaranju tetovaže ukoliko imate osunčanu kožu računajte sa tim da majstor posebno pristupa takvoj koži (možda će Vam na prvi pogled intenzitet boje biti svetliji od očekivanog, međutim, kada koža izbledi, tetovaža će se više isticati).
Trebalo bi da imate u vidu sledeće činjenice:
- Svaki organizam ima drugačiju reakciju na tetovažu i različit prag tolerancije na bol.
- Kod tetovaže crvena, svetlo siva i bela boja češće izazivaju alergiju kože.
- Tetovaže koje nemaju obrub (nisu oivičene crnom bojom) se razlivaju zbog masnoće boja, tako da ne mogu biti precizne kao one sa obrubom, već stvaraju senku oko same tetovaže.
- Bela boja na tetovaži nikada nije snežno bela i prelazi u boju slonove kosti ili žutu, u zavisnosti od pigmenta kože osobe koje se tetovira. Bela boja samo izbeljuje kožu i iz tog razloga se preporučuje da se koristi samo za efekat odsjaja, ne preporučuje se punjenje većih površina.
- Prilikom tetoviranja lica i obrva osoba koja se tetovira dužna je doneti uzorak u odnosu na koji će se odrediti boja tetovaže. Potrebno je imati u vidu da je potpuna simetrija na licu gotovo nemoguća.
- Tetovaže menjaju oblik, boje se razlivaju i postaju svetlije usled širenja i skupljanja kože, trudnoće, starenja, vršenja hiruških intervencija, upalnih procesa, ukoliko…ukoliko osoba ne hrani kožu redovnim mazanjem, ukoliko je tetovaža izložena preteranom izlaganju suncu, depilaciji i dr.
- Intenzitet tetovaže, kao i njen kvalitet zavise od mesta tetoviranja. Mesta kao što su stopala, šake, predeo zgloba na ruci i nozi, laktovi, unutrašnji deo usne i ušna školjka, ne mogu biti jednakog intenziteta kao tetovaže na vitalnoj koži. Iz tih razloga tetovaža ne može da bude zift crna, jer se formira novi sloj kože preko nje.
- Normalno je ako Vam se za vreme tetovira – nja, usled uzbuđenja i porasta adrenalina, zavrti u glavi ili čak pripadne muka. Adrenalin spušta nivo šećera u krvi i krvni pritisak. U tom slučaju samo duboko dišite.
- Normalno je da posle većih ili bolnijih zahvata imate osećaj groznice ili povišene temperature. Popijte Aspirin, Andol, Brufen ili što Vama prija i pojedite obilniji obrok, pa će taj osećaj proći.
- Normalno je da Vam rad izgleda svetlije prvih dana, nakon otpadanja krastice (zbog “filmovane” nove kožice, dobija se svetiliji izgled a kada koža ojača Vaš tattoo će dobiti svoj pravi izgled-do dva meseca).